Technics SL-1210GR2, SL1500C, SL-1200GME og SL-1210GME er nå på lager!

2MBLUE Ortofon-2M-blue.jpg

Ortofon 2M Blue

Produktnr.
2MBLUE
Enhet
stk
Lagerstatus:
Velg variant
Pris fra
kr 2 390

Ortofon 2M Blue bygger videre på styrkene til 2M Red. men tar et tydelig steg opp i presisjon og oppløsning.

Navnet 2M kommer fra MM (Moving Magnet). og hele 2M-serien bygger på Ortofons egenutviklede split-pole pin-teknologi. Denne konstruksjonen gjør at en MM-pickup kan nærme seg de lydmessige egenskapene til en moving coil.

2M Blue bygger videre på styrkene til 2M Red, men tar et tydelig steg opp i presisjon og oppløsning. Med en naken elliptisk diamant får man mer detaljrikdom, bedre sporingsevne og et mer raffinert lydbilde – fortsatt med den åpne og musikalske signaturen som kjennetegner serien.

Modellen leveres også i en Premounted-versjon, ferdig montert på Ortofons SH-4-headshell. Dette er en praktisk løsning for platespillere med utskiftbart headshell, og gjør oppgraderingen rask og enkel uten behov for egen justering.

+ Ofte stilte spørsmål

Er 2M Blue en MM- eller MC-pickup?

2M Blue er en Moving Magnet-pickup og skal kobles til en vanlig MM-inngang eller et MM-RIAA-trinn.

Hvilken nål bruker 2M Blue?

2M Blue bruker naken elliptisk diamant på aluminium-cantilever. Profilen krever nøyaktig overheng og vinkel for å yte som oppgitt.

Hvilket nåletrykk skal brukes?

Arbeidsområdet er 1,6–2,0 g, og Ortofon anbefaler 1,8 g. Still inn med en pålitelig nåletrykksvekt.

Hvilken elektrisk belastning anbefales?

Bruk 47 kΩ lastmotstand og samlet kapasitans på 150–300 pF, inkludert tonearmkabel og RIAA-inngang.

Passer den til min platespiller?

Den finnes både som løs 1/2-tommers pickup og ferdig montert på SH-4-headshell. Velg premounted bare til armer med SME-bajonett.

Kan stiften byttes eller oppgraderes?

Ja. Stiften kan skiftes uten å bytte pickuphuset. Ortofon oppgir utbyttbarhet innen gruppen 2M Red, Blue og Silver; kontroller nåletrykket på nytt etter bytte.

Hva skiller 2M Blue fra nabomodellene?

Den nakne diamanten har lavere bevegelig masse enn den limte diamanten i 2M Red og gir mer presis sporing.

Må pickupen justeres selv om den er premounted?

Ja. Juster overheng, zenit, nåletrykk og antiskating etter tonearmens anvisning. Korrekt justering er særlig viktig med Fine Line- og Shibata-slipning.

+ Spesifikasjoner
PrinsippMoving Magnet (MM)
Utgangsnivå5,5 mV (1 kHz, 5 cm/s)
Kanalbalanse1,5 dB ved 1 kHz
Kanalseparasjon25 dB ved 1 kHz
Frekvensrespons20 Hz–20 kHz (+2/−1 dB)
Sporingsevne80 µm ved 315 Hz
Dynamisk compliance, lateral20 µm/mN
CantileverAluminium
NåletypeNaken elliptisk diamant
Nåleradiusr/R 8/18 µm
Nåletrykkområde1,6–2,0 g
Anbefalt nåletrykk1,8 g
Sporingsvinkel20°
Indre motstand1,3 kΩ
Induktans700 mH
Anbefalt lastmotstand47 kΩ
Anbefalt lastkapasitans150–300 pF
Pickupvekt7,2 g
FargeSort/blå
MonteringStandard 1/2"
Vekt, premounted16,7 g inkl. Ortofon SH-4-headshell

Vi tilbyr også levering helt hjem på døren.

De aller fleste produkter sendes samme dag fra vårt lager i Oslo.

SteReoFil er en av Norges største og mest anerkjente nettbutikker for hi-fi.

Du kan alltid nå oss på hifi@stereofil.no – vi hjelper deg gjerne!

Nyhetsbrev

Vær tidlig ute og få tilsendt info om nyheter og gode tilbud.